Jste náš student? Klikněte sem, vyplňte přihlašovací údaje níže a vstupte k webové podpoře pro studenty. Jste náš firemní zákazník? Klikněte sem, vyplňte přihlašovací údaje níže a vstupte k webové podpoře manažerů vzdělávání. Jste náš lektor? Klikněte sem, vyplňte přihlašovací údaje níže a vstupte do letorského informačního systému.

Jazyky ve firmě: Benefit nebo rozvoj?

před 6 roky •

Jazykové vzdělávání je oblíbený, ale pro mnohé firmy obtížně uchopitelný nástroj. Příčinou jsou časté chyby při plánování a přípravě vzdělávacích akcí, při jejich realizaci i při hodnocení jejich úspěšnosti. Může se proto zdát, že do této oblasti rozvoje zaměstnanců není efektivní příliš investovat. Naše mnohaletá zkušenost ale říká, že nejdůležitější je nastavit ve spolupráci s jazykovou školou systém vzdělávání se zřetelem na skutečné potřeby firmy.

Pro efektivní nastavení firemní jazykové výuky je nutné dodržet několik základních kroků:

Zapojení nadřízených je důležité, aby získávání nových jazykových schopností u svých podřízených podporovali a motivovali je k aktivnímu využití v denní praxi. Hlavní samozřejmě je motivovat samotné zaměstnance, dobrou možností je například přizvat školené ke stanovování cílů vzdělávání. Výuka účastníků by pak měla být zaměřena hlavně na reálné situace z každodenní komunikace, například o oborových tématech, nikoli na umělé jazykové texty. To zvyšuje nasazení účastníků, stejně jako pokud mají možnost si nové znalosti bezprostředně vyzkoušet a získat tak vyšší jazykovou sebedůvěru. Rovněž průběžné hodnocení výsledků neslouží jen k ověření účinnosti vzdělávání, ale zároveň posiluje motivaci jeho účastníků.

Nicméně v praxi často narazíme na to, že zaměstnanci nejsou za výsledky dosaženého vzdělávání odpovědni. Pokud se například rozhodnou se skončit v kurzu předčasně, nebo nedosáhnou-li požadovaných výsledků, nic se neděje. Také management se o obsah a výsledky jazykového vzdělávání mnohdy příliš nezajímá.

Pokud je vzdělávání benefitem, stojí efektivita logicky až na druhém místě. Ovšem pokud je rozvojovou potřebou firmy, je nutné na ni dát důraz. Stejně jako jiné kvalifikační předpoklady nezbytné pro výkon práce má být efektivita a dosahování výsledků ve vzdělávání pro zaměstnance závazné.

box1

 


 

Hledáte efektivní firemní jazykové vzdělávání?

TLAČÍTKO

a nebo se jen podívejte jak to děláme a na naše reference.

Pošlete článek přátelům

Glossa - škola jazyků

Napište si o firemní výuku jazyků

Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme.

Přijďte se k nám podívat

Recepce • Jindřišská 11, 110 00 Praha 1
nebo volejte 224 219 484

Naše učebny v Praze

  • Jindřišská 11 Praha 1
  • Slezská 96 Praha 3
  • Sokolská 35 Praha 2
  • Malenická 1784 Praha 4
  • Holečkova 31 Praha 5
  • Nad záložnou 5 Praha 8